طراحی لباسمقالات

وسایل طراحی لباس

وسایل مورد نیاز در طراحی لباس

وسایل طراحی لباس جهت شروع و تهیه یک طرح  بسیار ساده و ابتدایی می باشد و حتما برند خاص یا کیفیتی بالایی مورد نیاز نیست و هزینه اولیه بالایی برای شروع کار برای هنرجو ایجاد نمیکند.

یک طراح لباس با تجربه تمام ابزار هاي مورد نیاز برای دوخت لباس های زیبا را در اختیار دارد. با ابزار و تجهیزات مناسب، زمان لازم برای ایجاد طرح های جدید کاهش پيدا مي كند.ابزار ها همچنین اشتباهات را به حداقل می‌ رسانند و به طراحی لباس ‌های عالی کمک می ‌کنند.

شما چه طراح لباس حرفه ای باشید و چه برای شروع کار وارد حرفه طراحی لباس شده اید و در دوره طراحی لباس ثبت نام کرده اید ، این محتوا به شما کمک میکند تا ابزار های مورد نیاز حرفه خود را بهتر بشناسید :

پرکاربرد ترین وسایل طراحی لباس

1. متر نواری

هنگام کار، به راحتی زمان از دستتان در مي رود و دور و ورتان به هم مي ريزد. بنابراین توصيه مي كنيم كه حداقل سه تا متر نواری داشته باشيد. یک متر در جعبه ابزار، دیگری دور گردن و سومی روي پارچه ای که قصد دوخت آن را دارید. با یک متر نواري، لباس هایی بي عيب و نقص و متناسب با مشتریان خود درست می کنید. برخی از طراحان به جای این ابزار، از خط کش درجه دار و گونيا برای دستیابی به نتایج یکسان استفاده می کنند. اگر استفاده از متر نواري برايتان راحت نيست، این دو ابزار استفاده كنيد.

2. قیچی

طراحان لباس از انواع قیچی هاي مختلفي برای كار هاي مختلف استفاده می کنند. سه قیچی اصلی که برای ایجاد طرح های پارچه ای نیاز دارید عبارتند از:

  • قیچی برش
  • قیچی کارتي
  • قیچی سبک

4. سوزن ته گرد سر مرواریدي

پیش دوخت لباس قبل از دوخت اصلي باعث مي شود که بدانيد لباس پس از اتمام دوخت، چگونه به نظر می رسد. اين که مطمئن شويد درز ها و دوخت در لباس نهایی چگونه به نظر مي رسند، خيلي مهم است. پس اینجاست که سوزن ته گرد ​​های سر مرواریدي به كارتان مي آيند.

وقتی مي خواهيد لباس را در اندازه دلخواهتان متناسب كنيد با از سوزن که از وسایل طراحی لباس مهم هست استفاده کنید. سوزن ته گرد ​​های سر مرواریدي استفاده كنيد. علاوه بر این، استفاده از آن ها نيز آسان است.

وسایل طراحی لباس

5. آدمک خیاطی

اگر به دنبال آدمك ‌های خیاطی می‌ گردید، نمونه‌ های قابل تنظیم را انتخاب کنید تا بتوانید روی سایز های مختلف لباس کار کنید. این كار همچنین به کاهش تعداد آدمک هایی که در محل كارتان فضا اشغال می کنند کمک می کند.

 

آدمک ‌ها باعث مي شوند كه بدانيد لباسی که مي دوزيد پس از پوشیدن آن به تن شخص واقعی چگونه به نظر مي رسد. با آدمك خیاطی، وقت کمتری را روی قسمت‌ هایی از بدن که اندازه نیستند صرف می ‌کنید و در نتیجه در زمان خود صرفه‌ جویی می‌ کنید.

مطلب توصیه شده
بهترین تمرین برای لاغری شکم و پهلو

6. چرخ خیاطی

چرخ خیاطی مهمترین وسایل طراحی لباس است. بدون آن هیچ خیاطی انجام نمی شود. پس لیست ابزار های طراحی لباس را تکمیل می کند.

ماشین ‌هاي زيادي برای برآوردن نیاز های طراحی مختلف وجود دارد. چرخ زیگزاگ يا سر دوز برای ایجاد الگو های زیبا روی پارچه به جای چرخ خیاطی اورلاك است. یکی را با پایه فلزی برای استحکام و استفاده بادوام انتخاب کنید.

سرمایه گذاری روی برخی ابزار های برقی مفید برای تعمیر یا درست كردن چرخ هاي خیاطی و سایر تجهیزاتی که ممکن است به دلایل نامعلومی خراب شوند یا از کار بیفتند، مهم است.

یک جدول اندازه گيري به شما کمک می کند طول و عرض پارچه های را به راحتي تعیین کنيد.

7. سوزن دوخت دستی و ماشینی

سوزن دوخت دستی و ماشینی از دیگر وسایل طراحی لباس است.برخی افراد لباس را به طور کامل با دست می دوزند، برخی دیگر از چرخ خیاطی استفاده می کنند. با این حال، اگر كسب و كار مربوط به خياطي يا كارآگاه دوخت لباس داريد، با خياطي تماما با دست نیازها و خواسته های مشتری را برآورده نخواهيد كرد.

طراحانی که برای دوخت با دست به اندازه کافی صبور هستند، نه تنها همیشه وقت دارند، بلکه از دوخت های دستی آسان نیز برای ایجاد لباس های عالی استفاده می کنند. با این حال، پروژه های با چرخ خیاطی نیز شامل دوخت با دست نيز هستند.بنابراین نیاز به سوزن خیاطی دستی دارید.

 

براي انجام منجوق كاري، به سوزن‌ ها منجوق دوزي و سنجاق نیاز دارید. می توانید از سوزن خیاطی دستی نیز استفاده کنید. از سنجاق ‌های منجوق دوزي برای نگه داشتن منجوق ها که در جای خود مي دوزيد استفاده کنید.

با این حال، برای دوخت كوك های بلند و موقت به سوزن های ميلينر نیاز دارید.

اگر با چرخ خیاطی کار می کنید، به سوزن های خیاطی نیاز دارید. حتما از یک سوزن تیز برای دوخت استفاده کنید تا از ساییدگی پارچه جلوگیری شود.

بسته به پارچه ای که روی آن کار می کنید، به انواع مختلفی از سوزن ها نیاز خواهید داشت. يعني باید بدانید که برای پروژه طراحی لباس بهترین سوزن خیاطی را انتخاب کنید.

هنگام نگهداری سوزن ها، سوزن های خیاطی دستی و ماشینی را از یکدیگر جدا کنید. آن ها را برای محافظت در برابر خوردگی و صافی در جعبه های جداگانه و کاغذ قرار دهيد. يادتان باشد برچسب گذاری انجام دهيد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا